• logo
  • Môj profil
  • je prázdny
    za 0.00,- €
CuteArt.sk - Daruj Dokonalý Darček!

Dedinka v údolí - adventný svietnik

  •  

Krásne sviatočné dni všetkým!Máme už síce po Vianociach a advent už nie je aktuálny, no ja vám aj napriek tomu chcem predstaviť svoju "prácu snov" - tak som si ju nazvala, pretože je to niečo, čo ma vždy lákalo, no konštelácie neboli priaznivé a vždy ma odvádzali iným smerom! ☺ No zrazu to prišlo a ja som sa do práce pustila s veľkým nasadením (dokonca tým žila celá naša domácnosť!)


 

Adventný svietnik s kúskom malej milej dedinky s drevenicami a samozrejme kostolom! Požiadavka bola na pôdorys 50 x 30 cm. To som však bola nútená zmeniť, keď som sa rozbláznila a vytvorila k takmer 20 cm vysokému kostolu (výška bez kríža)  a 3 dreveniciam aj veľký slamník, studňu s vedrom, ihličnaté aj listnaté stromy, dve poukladané kopy dreva na zimu a jednu rozsypanú...samozrejme, ploty, lavičky a drevené sudy na vodu nemohli chýbať.
 

Štyri strieborné sviečky sú zapichnuté na bodcoch v striebornej farbe z nerezu. Tie sú uložené na kopci, ktorý dedinku v údolí chráni....Takže pekne postupne...

 

Kostol a drevenice:Najprv som musela vytvoriť makety z kartónových krabíc. Vysvetlím, že prečo...☺ Tí, čo s polymérom pracujú vedia, že polymér si často pri pečení robí v rúre žúrku a výsledok je takmer vždy neistý. Vzhľadom k tomu, že aj kostol aj drevenice som chcela zvnútra osvetliť umelými "čajovkami" na baterky, museli byť budovy duté. Takže som ich piekla na maketách, ktoré to všetko držali pokope. Jedna drevenica je dokonca podpivničená! To je tá v kopci, pod sviečkami!Okná som vytvorila z priehľadnej pevnej plastovej fólie, namaľovala som ich akrylovými farbami, aby dávali dojem tepla.Steny kostola a dreveníc sú textúrované, maľované akrylovými farbami a tieňované pastelom. Múry kostola sú miestami popraskané. Nie že by sa nepodarili! Bol to zámer!Strechy som piekla samostatne, aby boli snímateľné, kvôli pohodlnému zapínaniu, vypínaniu, ale aj výmene bateriek vo svetielkach. Strecha kostola je pevne spojená so zvonicou, na vrchu sa nachádza kríž. Na streche kostola sedí havran....proste, priletel!Nepoviem vám, z čoho je strešná krytina kostola a dreveníc, nechám si to, ako svoje výrobné tajomstvo. Zvolila som daný materiál, pretože má skvelú povrchovú textúru, je možné ho maľovať, no práca s ním je pomerne zdĺhavá a prplavá! Zapojila som však manžela, takže som to prežila v zdraví - a moje nervy tiež! A manžel sa na mňa stále usmieva, takže asi bude všetko tak, ako má byť...☺

 


 

Slamník:Základ slamníka je obložený kameňom (to je ten "děsně tajný" materiál, ktorý neprezradím, pokiaľ budem živý!☺), namaľovaný akrylovými farbami, tieňovaný pastelom. Drevené hrady sú vystužené špajdlami. Strecha je v tomto prípade pevne nasadená.Použila som skutočnú slamu. Týmto chcem vzdať hold všetkým, ktorí zo slamy dokážu vytvoriť - ČOKOĽVEK! Opäť sa mi potvrdilo, pri výrobe slamených balov, že ten najjednoduchší prvok býva vždy najnáročnejší na výrobu! No aj keď som po naplnení slamníka vyzerala, že som sa v ňom váľala, zvádla som to, a slama vďaka tavnej pištoli drží pevne na svojom mieste. Tak verím, že sa od tých sviečok jedného pekného dňa nechytí.

 

Studňa:V každej dedine musí byť obecná studňa, či? V tomto prípade som pre kamenný základ nepoužila "děsně tajný" materiál, ale polymér. Textúrovaním, maľovaním a tieňovaním som vytvorila kamenný základ, s "drevenou" konštrukciou a opäť pevne nasadenou strechou. Studňa je kompletná, s rúčkou na vyťahovanie vody, špagátom a dreveným vedrom s kovovými obručami a kovovou rúčkou.

 


 

Stromy:Ihličnaté stromy sú z polyméru, textúrované, dotvorené soľou, aby pôsobili, že je na nich námraza.Listnaté stromy sú vyrobené z veľkého množstva krútených a ohýbaných drôtov. AAAU! Ešte teraz ma bolia ruky, keď si na to spomeniem! Ale výsledok stál zato! Pre realistickejší vzhľad som ich namaľovala akrylovými farbami. Nerovnomerný povrch som využila na vytvorenie textúry pastelom. Stromy sú na záver pretreté paverpolom, ktorý aranžérska páska veľmi dobre popila a tým stromy spevneli, preto ich neodporúčam ohýbať, aby sa na "kôre" stromov nevytvorili praskliny.

 


 

Ploty, kopy dreva:Každá latka, a vlastne každý kus dreva vytvorený zvlášť, jemne textúrovaný, maľovaný, tieňovaný pastelom a na záver pospájaný tekutým polymérom do tvaru, ktorý voláme plot.


Kopy dreva (metrovinu) som vytvorila zo sušených konárikov viniča. Napílila, aby meter mali a v kope pekne držali. Pred podpivničenou drevenicou sa nachádza aj kopa, ktorá je popílená a pripravená na káľanie...je tam aj sekera zaťatá v pníku...jej čepeľ je fakt ostrá (malý planžetový nožík), takže nepatrí do nepovolaných rúk.

 


 

Drobné doplnky:Na detailoch záleží, to je jasné! Takže v malej dedinke nájdete lavičky, snehuliaka, drevené sudy na vodu, nepopýlené a nepoužité drevo (dobre schované pod snehom za slamníkom), už spomínaného havrana na kostolnej streche, či sekeru v pníku a samozrejme, na plotoch nesmú chýbať hrnček a džbán na vodu...oba sú ozdobené kvetinami, ktoré som tiež vytvorila z polyméru.


Dedinka je pod snehom, ako sa na zimnú krajinu patrí. Sneh mi pomohla dotvoriť modelovacia pasta.

 


Vzhľadom k tomu, že ma táto zákazka privádzala do vytrženia (v pozitívnom slova zmysle), som sa pri jej výrobe dosť rozbláznila a teda, ako som spomínala, pôdorys sa zmenil na 63 x 43 cm. Ako podstavec som podlepila dve preglejky, ktorých okraj som obrúsila do nerovného zvlneného tvaru. Zámerne som nezvolila tažší základ, keďže ako adventný svietnik má byť ľahko "spakovateľný" do krabice a vytiahnutý zase o rok. Svietnik je pomerne ťažký, no to mu dáva stabilitu, ktorá je potrebná - nielen v prípade prepravy, ale aj uskladňovania a samotného používania.


Čo ešte dodať? Snáď už len toľko, že som sa vďaka tejto zákazke naučila mnohému novému a pri niektorých kúskoch som doslova prekonávala sama seba. A že keď sa chce, naozaj sa dá!


Verím, že ste sa príjemne poprechádzali a načerpali atmosféru z tohto utešeného údolia. Ja už len smutne spomínam na túto nádheru, ktorá z nášho domu odišla. Teší ma však, že je naozaj v dobrých rukách! ♥

Ak sa vám páči, zakúpiť môžete tu!


 

Ďakujem vám za pozornosť a prajem vám ešte krásne sviatky a samozrejme šťastný a úspešný nový rok 2017!


 

CuteArt - Martina